اخبار

فعالیت های تئاتری در دوران شیوع کرونا

به نقل از هنرآنلاین، در پی شیوع کرونا ویروس در دو هفته اخیر و وخامت اوضاع، دستور تعطیلی فعالیت‌های فرهنگی هنری در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت و بی‌شک در شرایط پیش آمده توقف اینگونه فعالیت‌ها و جلوگیری از اجتماعات مردمی راه‌حلی منطقی و اجتناب‌ناپذیر است. اما به هر حال این فعالان فرهنگی هنری نیز مانند دیگر اقشار جامعه دچار آسیب‌هایی به لحاظ مالی در این وانفسای اقتصادی خواهند شد با این تفاوت که جامعه تئاتری طی سال فعالیت‌های محدودتری نسبت به دیگر آحاد جامعه دارند و تنها شاید یک یا دو بار در سال امکان معاش از این طریق برای‌شان فراهم شود. موقعیت پیش آمده برای فعالان عرصه تئاتر مانند دیگر مردم جامعه قابل درک است و در این راستا اداره کل هنرهای نمایشی طی جلساتی که با هنرمندان و همچین مدیران تالارهای نمایشی داشته عنوان کرده که همکاری و همیاری معنوی خود را از آن‌ها دریغ نکرده تا از این شرایط با حداقل خسران گذر کنند. 

وضعیت پیش آمده برای صاحبان تماشاخانه‌های خصوصی فاجعه‌ است

قطب‌الدین صادقی نویسنده، کارگردان، پژوهشگر و مدیر تماشاخانه شانو در گفت‌وگو با خبرنگار هنرآنلاین گفت: وضعیت پیش آمده برای صاحبان تماشاخانه‌های خصوصی فاجعه‌ است و ضرر و زیان غیرقابل جبرانی را در پی دارد. ما در این شرایط که درآمدی نداریم، باید دستمزد پرسنل، اجاره تماشاخانه، هزینه‌های جاری و قبوض برق، آب و … را شخصاً و بدون کسب درآمدی تامین و پرداخت کنیم.

هزینه‌های سالن‌های خصوصی از برگزاری کلاس‌های آموزشی، اجاره سالن نمایشی و پلاتوها تامین می‌شود و در شرایط پیش آمده قادر به کسب درآمدی نیستیم و متاسفانه مشخص نیست که تعطیلی تماشاخانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی هنری تا چه زمانی ادامه داشته باشد و باید برای این فاجعه ملی تمهیدی اندیشیده شود و باید این ضرر و زیان به نوعی جبران شود.

بعید نیست این تعطیلات تا رفع کامل کرونا ویروس، سه ماه ادامه داشته باشد و هنوز هیچ معیار و زمانی در این باره قابل توجیه نیست و این موضوع منجر به وحشت من و دیگر همکاران شده است. نمایش “آینه و آنتیگون” را پس از تمرینات بسیار و هشت ماه تلاش بی‌وقفه تنها 5- 6 شب روی صحنه آورده بودم که این تعطیلی رقم خورد.

دستگاه‌های دولتی باید تمهیدی بیاندیشند تا اهالی هنر و تئاتر بیش از این دچار ضرر و زیان نشوند. به نظرم شهرداری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای هنری باید به صاحبان تماشاخانه‌های خصوصی کمک کنند در غیر این صورت ما نابود خواهیم شد.

هرچند که موضوع پیش آمده موقتی است اما پایه‌های فرهنگ و هنر نباید فلج شوند چراکه این مسئله جبران‌ناپذیر است. مسئله اصلی این است که دوره بحران و قرنطینه حدود سه ماه باید به طول انجامد و نمی‌توان میان آن وقفه و شکستی ایجاد کرد تا به سرانجام برسد؛ اما در این مسیر خسارت جبران‌ناپذیری به ما وارد خواهد شد و امیدوارم نهادهای فرهنگی برای آن تمهیدی بیاندیشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *